Kafeinin Sporcu Performansına Etkisi

Tarih: 13.05.2020 05:53
Kafeinin Sporcu Performansına Etkisi
Spor ve kahve arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu yazımızda kahvenin spor için faydaları ve zararlarından bahsedeceğiz.
Spor yapmadan önce içtiğiniz kahve kalori yakımında yardımcı olurken spordan sonra içtiğiniz kahve ise kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmanızda rol oynar.

Bir insanın içeceği kahve miktarı kilo başına 4-6 gram arasıdır.Kahve derken piyasada bulunan hazır paket kahveler değilde Türk kahvesi, filtre kahve gibi demleme kahveler tercih edilmelidir. Kahvelerinizi badem sütü, tarçın gibi sağlıklı besinlerle destekleyebilirsiniz. Kahve kreması ve şeker tercih etmemeniz gıdalar arasında olmalı.

Kahve içmenin en doğru saati spordan 30-60 dakika öncesidir. Dikkat edilmesi gereken başka bir hususta kahveyi her zaman aynı saatte içmek ve uyumadan 6 saat önce kahve tüketimini bırakmaktır. Daha iyi bir spor için kaslara giden oksijen miktarının artması gerekir. Kahve işte burada devreye girer ve kan dolaşımını arttırıp kas dokularını korur. Ayrıca kafeinde bulunan etken maddeler metabolizma hızını arttırıp daha fazla yağ ve kalori yakımına yardımcı olacaktır. 

Spor sonrası içilen kahve ise kaslar için bir yakıttır ve bir sonraki egzersiz için kasları hazırlar daha güçlü hale getirir. 

Araştırmalar kahvenin spordan sonra oluşan ağrıları azaltıp önledini ortaya koymuştur.

Unutulmaması gereken en önemli nokta ise her insanın kafein duyarlılığının farklı olduğu ve kahve tüketimini uygun şekilde gerçekleştirmenin fayda getireceğidir. Herşeyin fazlasının zarar verdiği gibi kahveninde fazla tüketimi insana zarar verebilir.
İlgili Ürünler
Yükleniyor...