Sabah Koşusu Önemi ve Süresi

Tarih: 30.05.2020 13:44
Sabah Koşusu Önemi ve Süresi
Eğiticilerin bir kısmı sabah koşusundan, diğer bir kısmı aç karnına yapılan sabah kardiyo eğitiminden yanadır. Her iki görüşte sağlıklı ve vücudu zinde tutmak için önemli faktörlerdir.
8-10 saatlik bir uykudan uyandığınızda vücudunuzun glikojen seviyesi düşük olur bu durumda vücut yağ dokusunu depo olarak kullanır ve enerjisini oradan karşılar. Sabah vücutta daha az insülin vardır ve vücut daha fazla yağ yakma işlemi uygular.

Sabahları koşmanın vücutta daha fazla yağ yakmanın dışında başka faydalarıda vardır;
Uyku halindeyken yavaşlayan metabolizmamızı aktif hale getirir,
Kasların güçlenmesini sağlar,
Depresyon ve uykusuzluğa yardımcı olur,
Diyabet gibi hastalıkları önler
Tüm gün için enerji verir.

Sabah koşuları en fazla 20-30 dk olmalıdır. İlk başlanılan gün 5 dakika yeterlidir 1 hafta bu süreyle koştuktan sonra diğer hafta 10 dakikaya çıkartılabilir takip eden her hafta için 5 dakika daha eklenip en fazla 30 dakikalık bir süreye ulaşılmalıdır. Vücudu fazla zorlayıp yormamak gerekir çünkü sabah koşusu o gün için yapılan ilk eylemdir ve tüm gün yorgun bir vücut kötü bir güne sebebiyet verebilir. 

Sabah koşusuyla birlikte alabileceğiniz lcarnitine gibi besin takviyeleri yağ yakımına artı bir destek sağlayacaktır. 

Koşmak için doğa tercih edilmediler. Oksijen olan yerler temiz hava almanızı sağlayacaktır. Kötü sert bir asfalt zeminde koşmak dizlerde, bileklerde ağrıya ve olası yaralanmalara sebep olabilir. 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...